27 Mayıs 2012 Pazar

Güçlü Kadın Olmalı mı, Olmamalı mı?


Güçlü kadınlar vardır, her işlerini kendileri halletmeye çalışan.. Anne babaları tarafından böyle yetiştirilen. Onlar kendi paralarını kendileri kazanmak isterler.
 


Evdeki tüm tamirat, tadilat işlerinden anlarlar. Bir erkeğe mecbur kalmadan da hayatlarını devam ettirebilirler. Faturalarını kendileri yatırırlar. Hemen hemen tüm işlerini kendileri yaparlar. Hatta etraflarının yükünü de üstlenirler. Özgürlüğü severler, dik durmayı da, güçlüdürler çünkü...


Âşık olduklarında hissederek yaşarlar. Aşklarına kurallar koymadıkları gibi büyük beklentilere de girmezler. Sevdiklerine problem çıkarmazlar. Bütün gün çalışıp durduktan sonra, akşamları yorgun da olsalar sevgilileri buluşalım dediğinde, hemencecik hazırlanıp sevgililerinin onları evden almalarına gerek kalmadan, o her neredeyse onun olduğu yere giderler.


Çoğu zaman sevgililerinin ya da kocalarının haberi bile olmaz yaşadıkları sıkıntıdan, yansıtmazlar çünkü. Para var mı, işyerinde sıkıntı mı oldu, birine canı mı sıkıldı, hiç bunlarla yormazlar birlikte oldukları erkeği. Çünkü istemezler kimse onlara acısın. Sonra da bir bakarlar ki, bu kadar dik durmanın ve sorun çıkarmamanın karşılığında gerçekten de kimse onlara acımaz.

Bu durum zamanla gelenekselleşir ve acınmama ile sorun çıkarmama hali yaşam tarzına dönüşür. Ezkaza dayanamayıp sorunlarını paylaşmaya kalksalar, bu sefer de sorunlu kadın, kaprisli kadın, tahammül edilmez kadın damgasını yerler. Bu yüzden de terk edildiklerinde bile hiç seslerini çıkarmaz bu güçlü kadınlar! Terk eden erkek de bilir onun ne kadar güçlü olduğunu ve onsuz da yaşayabileceğini, içinde yaşadığı fırtınalardan bihaber.

Sonra bir dosttan, eşten, ya da tanıdıktan duyarlar ki onu terk eden erkek gitmiş, muhtaç yaşamak zorunda olan biriyle beraber olmaya başlamış.

Erkekler çok severler böyle kadınları. Birinin ona muhtaç olduğunu görmek bir çok duygusunu okşar erkeğin. Onlara kendini erkek gibi hissettirir! Bu zayıf kadınlar erkeklere bağımlıdır.


Mesela fatura filan yatıramazlar, anlamazlar çünkü. Nereden yatırılır onu da bilmezler. Ev ya da yemek alışverişi de yapmazlar, çünkü taşıyamazlar onca torbayı. Hep yorgun olurlar, bütün gün spor salonları, kuaför, o mağaza, bu mağaza gezerler.
Akşama yemek yapmaya fırsat bulamazlar.

Akşam eşleri eve geldiğinde, bugün nereye yemeğe gidelim, diye sorarlar. En kötü ihtimal dışarıdan yemek söylerler. Zayıf kadınlar doğurdukları çocuğa bakacak gücü de kendilerinde bulamazlar, pamuklar içinde yaşamaya alışmışlardır bir kere. Kendilerini hep altın tepsi içinde sunarlar.

Huysuzluk da ederler, ama bu erkeğin hoşuna gider, çünkü kadın ona muhtaçtır, söylenmeyen güçlü kadının aksine, hiçbir şeyi beğenmedikleri gibi devamlı da mutsuzdurlar. Pek teşekkür etmezler, kıskançlık krizlerini de severler Kocasının ve sevgilisinin hayatlarını karartırlar. Erkekler bu kadınları asla terk edemezler.

Çünkü o güçsüz, kırılgan bir kadındır. Ayrılırsa kurda kuzuya yem olur. Koruyup kollanmalıdır her an o!.

Zayıf kadınlar hiç çökmez, buruşmaz ve yıpranmazlar.
Ancak işin ilginç yanı her zaman daha değerli olanlar da onlardır.

Ve geride kalan güçlü kadınlar tüm bunların nasıl gerçekleşebildiğine sadece bakakalırlar. 

Aylin Kotil

6 yorum:

 1. Ah ah olamadım ben de şu zayıf kadınlardan,herşeyi ben yapmalıymışım gibi yaratıldım sanki :)) ama şu var ki kim gelse yıkamaz beni,güçlüyüm de güçlüyüm :)))

  YanıtlaSil
 2. çok çok doğru, kesinlikle erkeklere güçlü olduğunu göstermemelisin, bazı şeyleri onlar yapmalı, en azından erkeğin yapması gereken işleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. artık günümüzde kadınlar güçlü olmayı seviyor ama bir süre sonra da bu durumdan dolayı mutsuz olduklarını farkediyorlar... Amma velakin iş işten geçmiş oluyor maalesef:(

   Sil
  2. güzel bir yazı olmuş, bir cıssss konusuna değinilmiş, bu konulara değinmek de "güçlü" olmayı gerektirir, çünkü "zayıf" diye görünenler bir den güçlü bir şekilde beliri verir.... neyse
   ben şimdilik bir soru ile katılım da bulunacağım, sonra yazı:)
   güçlü kadın olunur mu güçlü kadın doğulur mu?
   bütün mesele bu olmasın:)

   Sil
  3. Biz güçlü olalım da varsın onlar bizi zayıf bilsin :) Biraz saklamayı başarabilsek güçlü yanlarımızı, sonuçta bu şekilde mutlu ediyoruz ve bizde mutlu oluyoruz.Ben her türlü tamir, tadilat vs. bir erkeğin yapabileceği herşeyi becerebileceğimi bilmeme rağmen salça kavanozunun kapağını açmak için hiç kendimi yormam mesela :)

   Sil
 3. Ben, yalnız başına kendine yetebilen bir insanım. Ama evde işbölümümüz vardır. Ben eşimin işini (yapabilsem bile) yapmam, eşimin de benim işlerimi yapmasından hoşlanmam. Gerekirse yardım istenebilir, yapabilecek durumda olmayanın işleri yapılabilir. Ama bir ilişkiye ne kadar çok emek verirsen, o ilişkiyi o kadar benimsersin. Doğal olarak ne karşı tarafın vereceği emeğin önünü kesmek isterim, ne de benim emek vermem engellensin isterim.
  (Bu arada, feministim, ailemizdeki iş bölümü, cinsiyetci işbölümü yaklaşımı ilegerçekleşmiyor.)

  YanıtlaSil

LINKWITHIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...