3 Mayıs 2012 Perşembe

Çocuğunuza Kendini Özel Hissettirmenin Kolay Yolları

Erkek çocuklara kendilerini özel hissettirmek için onlarla sevdikleri oyunları oynayıp, sevdikleri yiyecekleri yemek yeterli olabilir. Ama kız çocuklar öyle mi? Artık çoğu şeyi anlar duruma geldiklerinden itibaren onlara oyun, yiyecek, oyuncak ya da giyecek yeterli gelmiyor. Özellikle anne ile beraber geçirecekleri özel anlar kız çocuklarına çok şey ifade ediyor.

Birkaç ay öncesine kadar  biz bu durumlara “değişik bir şey yapalım” diyorduk ama kimden öğrendiyse artık “Anne, seninle özel bir şeyler yapalım” diyor.

Bu “Özel Şeyler” son bir aydır alerjik öksürükler arttığı ve dışarıya istediğimiz kadar çok çıkamadığımız için genelde evde ve bizim yatağımızın üzerinde gerçekleşiyor.

Kızım çok iştahlı bir çocuk olmamasına rağmen özel bir şeyler yaparken ilk olarak söylediği şey “Anne, bir tepsi hazırlayayım ve içine şunları şunları koyalım”. Yani özel anlarımızda yiyeceklerin apayrı bir yeri var.


Tepsi içinde onun sevdiği yiyecekler küçük tabaklara konuyor, yastıklar dikleştiriliyor, son birkaç aydır olmazsa olmazlarımızdan domino ve bir puzzle, sevilen birkaç kitap yatağın üzerine yayılıyor.Domino, puzzle ve kitap faslı bitince sıra sevilen bir DVD izlemeye geliyor. Son ayların favori DVD’leri 101 Dalmaçyalı ve Barbie Prenses Okulu.


DVD izlerken vazgeçilmezimiz köpürtülmüş çikolatalı süt. Bir bardak annesine bir bardak da kızına...


Eğer DVD yemek saatine denk geliyorsa, yine bizim yatağın ortasında DVD eşliğinde özel yemekler...  Yeri gelmişken küçük bir ipucu: kızımın sevmediği havuç ve kabağı çok sevdiği pilav ve yoğurt karışımı içinde bu özel zamanda kızıma çok rahatlıkla yediriyorum.


Alerjik öksürüğün yanısıra biraz ateş ve kırgınlık da varsa ve kızımın canı hiçbirşey yemek istemiyorsa yine çok özel bir atıştırmalık: beyaz peynir-grissini ve adaçayı üçlüsü. Ama bu özel zamanda atlanmaması gereken şey kuşlu özel tepsimiz!


Son bir iki aydır da, ben yanında yokken başından geçen bir olayı anlatma durumu başladı. O kadar uzun uzun ve detaylı bir şekilde anlatıyor ki, tabii ki anlatırken de ağız, burun, gözler ve kaşların hepsi ayrı ayrı oynuyor ve beni çok güldürüyor. Ve nedense anlattığı şey hep aramızda sır olarak kalıyor. “Bu anlattığım aramızda sır olsun, kimseye söylemeyelim” diyor...

Nasıl biz yetişkinler; bizi birisi hatırladıkça, dinledikçe ve ilgi gösterdikçe kendimizi özel ve değerli hissediyorsak, çocuklar için de durum çok farklı değil.

Çocuklara kendilerini özel hissettirmek için tonlarca para harcayarak oyuncaklar almamıza veya onlar için özel gezmeler düzenlemeye gerek yok. Sadece yapmamız gereken onlara gün içinde beş dakika bile olsa özel zamanlar yaratıp küçük jestler yapmak.

Psikiyatrist Doris Jeannette’e göre de; Çocuklarımıza kendilerini sevdiğimizi hissettiren esas olarak beraber yaptığımız aktivitelerin arka planında kalmış gibi görünen şeyler. Yani çocuğunuza kendini özel hissettirmek için ona dikkat göstermeniz en önemli şeylerden biri. Ayrıca ona sarılmanız ya da onunla övünmeniz de etkili.

Psikiyatrist Doris Jeannette’in aşağıda saydığı birkaç madde de çocuğunuza kendini özel hissettirmenin kolay ve anlamlı yolları arasında:

Sabahları beraber geçireceğiniz zamanlar yaratmak: Uyandıktan sonra hayatın karmaşasına kendinizi bırakmadan önce çocuğunuzla biraz zaman geçirmeniz sizi de sabah stresinden arındıracaktır. Örneğin, yatakta birlikte geçireceğiniz eğlenceli dakikalar, sure ne kadar kısa olursa olsun, çocuğunuza kendini özel hissettirecektir. Özellikle sonrasında okula gidecek ve sizi tüm gün göremeyecekse.

Fiziksel dokunuşlar: Çocuğunuza onu sevdiğinizi göstermek için fiziksel dokunuşlar da oldukça önemli. Her fırsatta ona sarılmanız, onu kucaklamanız, gıdıklamanız hatta bir parmağını bile tutuyor olmanız bunun için yeterli.

Hikâyeler üretmek: Çocuğunuz için dikkatinizin üzerinde olması önemli. Bu yüzden kendi ürettiğiniz hikayenin kahramanı olmak ona kendini özel hissettirmenin en güzel yollarından biri. Bu ayrıca onların en sevdikleri uyku öncesi hikâyeleri de olabilir. Hatta birlikte bir film bile çekebilirsiniz. Önemli olan sadece size özel olması...

Onun yardımını istemek: Hepimiz çocuklarımızın her işine kendimiz koşabiliriz. Ancak bu işler içerisinde onlara da görev vermek ve işi birlikte yapmak, çocuklarımıza kendilerini önemli hissettirecektir. Çocuklarınız fotoğraf ve video çekmeye teşvik edip sonrasında bunları ailenizin sitesine koymak için kendilerinden yardım istemeniz buna bir örnek olabilir.

Kuralları yıkmak: Çocuklar kuralları yıkmayı severler. Bu yüzden, birlikte minik kaçamaklar yapmanız birlikte eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayabilir. Örneğin, akşam yemeklerinizin birinde waffle yemek ya da bir gün siz işe çocuğunuzda okula gitmeyip birlikte bir şeyler yapmanız gibi.

Uyku öncesi eğlenceleri: Akşamları yatmadan önce birlikte geçireceğiniz dakikalar çocuğunuza kendini özel hissettirmek için büyük bir fırsat. Bu zamanlara kendiniz bir isim verebilir ve bunu bir rutin haline getirebilirsiniz. Örneğin her gece dişleri fırçalayıp, biraz kitap okuduktan sonra bir sure sadece onun canı ne konuşmak isterse ondan bahsedebilirsiniz. Bu dikkatinizin tamamını çocuğunuzun üzerine yoğunlaştırabildiğiniz çok özel zamanlar olabilir...

Saçmalayın: Evet saçmalamak en iyi çocukların anlayabileceği bir özgürlüktür. Bazen mantıksız hareketlerde bulunmak ve saçmalamak da çocuklarınıza kendilerini özel hissettirebilir. Çünkü böyle zamanlarda sizin onun dünyası içine de girebildiğinizi görebilecektir. Örneğin, çok sevdiğiniz bir şarkının sözlerini değiştirerek çok saçma ve komik bir hale getirebilir ve avaz avaz birlikte bu haliyle söyleyebilirsiniz.

Kelimelerin gücü: Çocuklarınızın kendilerine saygı duymalarını desteklemek için kalıplaşmış sözler kullanmak yeterli olmayabilir. Örneğin, çocuğunuz güzel bir şey yaptığında, ona seninle gurur duyuyorum demek yerine, kendinle gurur duymalısın demek ona sırf kendisine dikkat verdiğinizin göstergesi olacaktır. Ayrıca kalabalıklar içinde güzel davranışlarını desteklemek ve övmek de kendisiyle gurur duymasını sağlayacaktır.

Küçük şeylere dikkat göstermek: Ne olursa olsun, tüm aile uzmanlarının Kabul ettiği şey; bazen en basit ve küçük şeylerin çocuğunuza kendini özel hissettirebileceğidir. Mesela bunun için, çocuğunuza özgü lakaplar takabilirsiniz ve bunu sizin gözünüzde ne denli özel ve muhteşem olduklarını belirtmek için yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Ya da iş seyahati için evde olamadığınız günlerde gitmeden onlara notlar bırakabilirsiniz, örneğin yastığına iliştireceğiniz tatlı rüyalar notu gibi. Çok sevdiği bir şarkıda onunla birlikte dans edebilir, veya çimlerde onunla yuvarlanabilirsiniz de...

Son olarak ekleyebiliriz ki, ‘özel’ kelimesini kullanmak bile yeterli olabilir. Örneğin çocuğunuza benim için çok önemlisin ya da özelsin dediğinizde yüzlerindeki gülümsemeden anlayabileceğiniz gibi.. 

2 yorum:

  1. ahhh bu an'lar beni benden alAN'lar:)

    YanıtlaSil
  2. çok güzeldi, çok faydalandım, teşekkürler...

    YanıtlaSil

LINKWITHIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...