23 Temmuz 2012 Pazartesi

Çocuğunuzun Ortodontik Diş Tedavisinde Geç Kalmayın

Dişlerimde herhangi bir problem olmamasına rağmen çenemdeki kapanış bozukluğu ve gece diş sıkmaları sonucu 25 yaşında ortodontik tedavi gördüm. Hem yaşım ilerlediği için hem de çalıştığım için zor bir süreçti.

Bu yüzden mi bilmiyorum ama çocuğumun ağız yapısını ara ara inceliyor ve  dişlerinin bakımına gereken önemi göstermeye çalışıyorum. Ayrıca diş bakımı, diş tedavisi ve ortodontik tedaviler hakkında gördüğüm bütün yazıları okuyup her zaman bilgilerimi tazeliyorum.

Ortodonti Uzmanı Dr. Kıvanç Cebesoy da ortodontik tedavi hakkında aydınlatıcı bilgiler vermiş:


Birçok çocukta ortodontik sorunlar erken yaşta ortaya çıkar, anne ve babalar tedaviye başlamanın zamanı konusunda kararsızlığa düşerler.  Çocuklarda, ortodonti tedavisine başlamak için süt dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesini beklemek her zaman doğru olmayabilir. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşta müdahale etmenin gerektiğini belirten Ortodonti Uzmanı Dr. Kıvanç Cebesoy, ortodonti tedavisinin gerekliliği ve zamanlanması ile ilgili bilgili veriyor.

Dişler değişene kadar büyümenin %95’i biter, süt dişlerinin düşmesini beklemeyin.

Sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır, dişler değişene kadar çenede yapısal büyümenin yüzde 95’inin biter, bu sebeple hem tedavide başarı hem de tedavi süresinin uzamaması için büyüme tamamlanmadan tedaviye başlanmalıdır.  Asimetrik çene yapısının düzeltilmesinde büyüme dönemi geçirildiyse, büyümenin tamamlandığı 20 yaş civarında ortodontik tedavi ile birlikte çene ameliyatları uygulanır. Zorlu ameliyatla birlikte süren ortodontik tedavinin süresi birkaç yıl sürer. Oysaki büyüme döneminde ameliyata gerek kalmaksızın, 5 ay gibi kısa sürede bu sorunun düzeltilmesi mümkündür.

 

Dişleklik gibi çene kusurlarını, şirin gözüküyor diye ihmal etmeyin.

Kız çocuklarda üst çenenin önde olması, erkek çocuklarda alt çenenin önde olması 7-8 yaşlarında ne kadar sempatik olsa da, 10 yaşından sonra  meydana gelen büyüme atılımı ile 3 ay gibi kısa sürede kontrolsüz şekil bozukluğuna neden olur.  Bird face – kuş yüzü görüntüsü gibi anormal yüz defekti ile sonuçlanabilir. Kız çocuklarında büyüme atılımı erkek çocuklara göre 1 sene daha erken başlar ve 1 sene erken tamamlanır. O nedenle tedavi fazla bekletilmemelidir.

 İnci gibi sıralı dişler, sizi kandırmasın.

Çocuğunuzun harika üst diş dizimi yada harika alt diş dizimi olabilir.  Ancak, çeneler arası fark mevcutsa, asimetrik yüz görüntüsüne neden olur. Bu nedenle, her ne kadar dişler düzgün de olsa, çeneler arası fark mutlaka büyüme döneminde tedavi edilmelidir.

Erken ortodontik tedavinin gerekli olduğu durumların farkında olun.

 Bazı durumlarda ortodontik tedaviye erken başlamak daha etkin ve gereklidir. İşte erken tedavi gerektiren durumlar:

• Arka dişlerin çapraz kapanışı

• Ön kalıcı dişlerin çapraz kapanışı

• Aşırı derecede dar üst çene

• Dişlerin bulunduğu orta yüzün yetersiz büyümesi 

• Kalıcı dişlerin çıkmasını engelleyen süt dişlerinin düşmemesi

• Erken çekilmiş süt dişinden kaynaklanan çene daralması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LINKWITHIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...