2 Mart 2012 Cuma

Doğru Meslek Tercihinin Sırrı Okul Öncesinde


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, "Velilerin çocuklarının iyi bir meslek seçmesini sağlayabilmesi için okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekir" diye belirtti.
Kırdök’e göre, meslek seçimi kişilerin toplumdaki yerini, yaşam standartlarını ve sosyal çevresini belirleyen çok önemli bir süreçtir.
Anne ve babaların çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için yeteneklerini çok iyi tanıması gerektiğinin altını çizen Kırdök, bu konuda çoğu ailenin yanıldığını bildirdi.
Çoğu kişinin "Ben çocuğumu çok iyi tanıyorum. O benim evladım. Onu ben yetiştirdim zaten" diyerek yanılgıya düştüğünü söyleyen Kırdök, çocuğun mesleki yeteneklerinin tanınması için uzun soluklu bir süreçten geçilmesi gerektiğini ifade etti.
Çocuğunun iyi bir meslek sahibi olmasını isteyen velilerin, okul öncesi dönemden başlayarak uzun sürecek bir zaman diliminde gözlem yapması gerektiğine dikkati çeken Kırdök, şöyle devam etti:
 "Doğru bir mesleğe yönlendirebilmek için anne ve baba çocuklarının nelere ilgi duyduğunu, nelere karşı becerileri olduğunu, bir iş yaparken ne yaptığını objektif olarak gözlemleyebilmelidir. Bu sürece çok erken yaşlardan başlamalı. Çünkü çocuğun ilgisinin başladığı dönem okul öncesidir. Velilerin çocuklarının iyi bir meslek seçimi konusunda yardımcı olabilmeleri için, okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini ve sosyal ortam ile oyun gruplarında ne yaptıklarını çok iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Bu sayede çocuklarına daha doğru ve objektif olarak yardımcı olabilirler."
Ergenlik döneminin de meslek seçimi için önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Kırdök, "Bu dönemde okul öncesinden gelen ilgilerin yanında meslekleri tanıma ile yönelim başlar. Eğer veliler okul öncesinden itibaren iyi gözlem yapmışlarsa bu süreçte çocuklarını doğru yönlendirerek, başarılı olmasını sağlar" diye konuştu.
Anne ve babanın çocuğa yaşam sorumluluğu kazandıracak tutum içinde de olması gerektiğini belirten Kırdök, aile içinde verilecek bazı görevlerin çocuğun sorumluluk ve karar verebilme yeteneğini geliştireceğini, bunun da doğru meslek seçimine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.
Çocuğun yerine getirmesi gereken sorumlulukları ailelerin yapması durumunda ise yeteneklerin ortaya çıkamayacağını kaydeden Kırdök, şöyle konuştu: "Yeteneksiz çocuk yoktur. Her çocuğun bir değil, birden fazla yeteneği vardır ama bunun keşfedilmesi gerekir. Yeteneğin ortaya çıkması için çevre zenginliği lazım. Yani çocuğun farklı ortamlarda farklı durumları yaşaması, bu durumlar karşısında mücadele etmesi onun var olan yeteneğini göstermesini sağlar. Anne ve baba çocuğun farklı etkinliklerde bulunmasını sağlarsa hem çocuk, hem de aile asıl yeteneğinin ne olduğunu fark edebilir."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LINKWITHIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...